«Πρόσκληση εκδήλωσης ενδιαφέροντος για την 3ήμερη εκπαιδευτική επίσκεψη μαθητών/τριών Γ΄ Γυμνασίου στην Καστοριά»

Το 4ο Γυμνάσιο Λαμίας δέχεται οικονομικές προσφορές από ταξιδιωτικά γραφεία για την πραγματοποίηση τριήμερης εκπαιδευτικής επίσκεψης μαθητών/τριών Γ΄ Γυμνασίου στην Καστοριά.
Συγκεκριμένα:
 Η εκπαιδευτική επίσκεψη θα πραγματοποιηθεί το χρονικό διάστημα από Πέμπτη 11/04/2019 έως Σάββατο 13/04/2019.
 Ο αριθμός των συμμετεχόντων είναι τριάντα οκτώ (38) μαθητές και μαθήτριες και τέσσερις (04) συνοδοί καθηγητές/τριες.
 Διαμονή στην Καστοριά σε ξενοδοχείο 3 ή 4 αστέρων, με πρωινό. Τα δωμάτια των συνοδών καθηγητών θα είναι μονόκλινα ενώ των μαθητών/τριών θα είναι δίκλινα, τρίκλινα ή τετράκλινα.
 Το πρόγραμμα της εκδρομής θα περιλαμβάνει:
1η Ημέρα: Πέμπτη 11-04-2019
• 08:00: Αναχώρηση από το χώρο του σχολείου.
• 09:30: Άφιξη στα Τρίκαλα. Στάση.
• 10:30: Αναχώρηση για Γρεβενά.
• 12:00: Άφιξη στα Γρεβενά. Περιήγηση στην πόλη. Γεύμα.
• 14:00: Αναχώρηση για Δισπηλιό. Περιήγηση στο Νεολιθικό Λιμναίο Οικισμό.
• 17:00: Άφιξη στην Καστοριά. Εγκατάσταση στο ξενοδοχείο. Διανυκτέρευση.
2η Ημέρα: Παρασκευή 12-04-2019
• 09:00-13:00: Πραγματοποίηση του προγράμματος “ΤΠΕ και εκπαίδευση για την Αειφορία”, στο ΚΠΕ Καστοριάς.
• 13:00-15:00: Γεύμα.
• 15:00: Αναχώρηση για τα χωριά από τερακότα (Γαύρος) και επιστρέφοντας επίσκεψη στο βυζαντινό μοναστήρι της Παναγιάς Μαυριώτισσας. Περιήγηση στα δαιδαλώδη καλντερίμια της Παλιάς ¬Πόλης. Διανυκτέρευση.

3η Ημέρα: Σάββατο 13-04-2019
• 09:00: Αναχώρηση για Αγραπιδιές (καταφύγιο λύκου). Ενημέρωση από Αρκτούρο.
• 13:30: Άφιξη στην Κοζάνη. Γεύμα.
• 16:00: Αναχώρηση από Κοζάνη και ενδιάμεση στάση στη Λάρισα.
• 19:00: Αναχώρηση για Λαμία μέσω Ν. Εθνικής Οδού.
• 21:00: Άφιξη στη Λαμία. Αποβίβαση των μαθητών/τριών στο χώρο του σχολείου.

Η προσφορά θα πρέπει να περιέχει και να εξασφαλίζει τα παρακάτω:
 Μεταφορά των μαθητών/τριών και καθηγητών/τριών με ένα σύγχρονο, ασφαλές και πολυτελές λεωφορείο (όχι διώροφο).
 Υποχρεωτική Ασφάλιση Ευθύνης Διοργανωτή, όπως ορίζει η κείμενη νομοθεσία, καθώς και πρόσθετη προαιρετική ασφάλιση για περίπτωση ατυχήματος ή ασθένειας μαθητή/τριας ή συνοδού καθηγητή/τριας.
 Την αποδοχή από το πρακτορείο ποινικής ρήτρας σε περίπτωση αθέτησης των όρων του συμβολαίου από τη μεριά του (εγγυητική επιστολή με ποσό που θα καθορίσει το σχολείο).
 Την αντιμετώπιση της περίπτωσης που δεν θα πραγματοποιηθεί η εκδρομή στις προβλεπόμενες ημερομηνίες λόγω ανωτέρας βίας (εκλογές κ.λ.π.)
 Αποδεικτικά στοιχεία ή υπεύθυνη δήλωση του Ν. 1599 ότι το όχημα που θα χρησιμοποιηθεί στην εκδρομή έχει περάσει επιτυχώς από τους ελέγχους του ΚΤΕΟ στις προκαθορισμένες ημερομηνίες, διαθέτει δελτίο καταλληλότητας, ζώνες ασφαλείας και ότι θα είναι καθαρό την ημέρα της εκδρομής.
 Για τις παραπάνω υπηρεσίες ζητείται να αναγράφεται το συνολικό κόστος (με ΦΠΑ) της επίσκεψης.
 Καθ’ όλη την διάρκεια της εκδρομής, το λεωφορείο θα είναι στη διάθεσή μας για να μεταφέρει τους μαθητές/τριες από το ξενοδοχείο στους χώρους επισκέψεων, εστίασης και ψυχαγωγίας καθώς και για την επιστροφή τους στο ξενοδοχείο.
Με την προσφορά θα κατατεθεί από το ταξιδιωτικό γραφείο απαραιτήτως και υπεύθυνη δήλωση ότι διαθέτει το ειδικό σήμα λειτουργίας, το οποίο πρέπει να βρίσκεται σε ισχύ. Επί πλέον, στον φάκελο της προσφοράς πρέπει να υπάρχει οπωσδήποτε CD με την προσφορά σε ηλεκτρονική μορφή (doc ή pdf) για να είναι εύκολη η ανάρτησή της στο διαδίκτυο.
Οι οικονομικές προσφορές πρέπει να παραδοθούν σε κλειστό φάκελο στο 4ο Γυμνάσιο Λαμίας (Κ. Παλαμά & Παρδάλη 6 – 351 31 Λαμία) ταχυδρομικώς ή αυτοπροσώπως μέχρι την Παρασκευή 15/03/2019 και ώρα 12:30 μ.μ στο γραφείο της Δ/ντριας του 4ου Γυμνασίου Λαμίας. (ώρες λειτουργίας σχολείου 08:00 – 13:45).

Ηλιοπούλου Βασιλική