Πρόσκληση εκδήλωσης ενδιαφέροντος για την τριήμερη εκπαιδευτική εκδρομή των μαθητών της Γ΄ τάξης του ΕΠΑΛ Αταλάντης στα Ιωάννινα

Το ΕΠΑ.Λ. Αταλάντης προκηρύσσει εκδήλωση ενδιαφέροντος από τουριστικά (ταξιδιωτικά) γραφεία, για την πραγματοποίηση τριήμερης εκπαιδευτικής επίσκεψης των μαθητών της Γ΄ τάξης του σχολείου, με τα εξής χαρακτηριστικά:

• Προορισμός: Ιωάννινα
• Διαδρομή:
o Πέμπτη 23/4/2015: Αταλάντη – Ιωάννινα
o Παρασκευή 24/4/2015: Ιωάννινα
o Σάββατο 25/4/2015: Ιωάννινα – Αταλάντη

• Διάρκεια: τρεις (03) ημέρες

• Αριθμός μαθητών που συμμετέχουν: δεκαεννέα (19)
• Αριθμός συνοδών καθηγητών: τρεις (03)
• Ημερομηνία αναχώρησης: 23/04/2015, ώρα: 07:30
• Ημερομηνία επιστροφής: 25/04/2015, ώρα: 21.30
• Μεταφορικό μέσον: Ένα (01) λεωφορείο (με όλες τις προδιαγραφές – ΚΤΕΟ, δελτίο καταλληλότητας, ζώνες ασφαλείας κλπ)
• Διανυκτερεύσεις: δυο (02) στα Ιωάννινα
o Κατηγορία καταλυμάτων: Ξενοδοχείο με πρωινό, εντός των Ιωαννίνων 3 αστέρων και άνω.
• Είδος δωματίων(δίκλινα, τρίκλινα). Μονόκλινα για τους συνοδούς καθηγητές
Η προσφορά θα πρέπει να περιλαμβάνει:
• Υποχρεωτική Ασφάλιση ευθύνης διοργανωτή, σύμφωνα με την κείμενη νομοθεσία.
• Πρόσθετη Ασφαλιστική κάλυψη για κάθε εκδρομέα σε όλη τη διάρκεια της εκδρομής (κάλυψη ατυχήματος, ασθένειας και ιατροφαρμακευτική περίθαλψη).
• Υπεύθυνη δήλωση του πρακτορείου ότι διαθέτει το ειδικό σήμα λειτουργίας, το οποίο βρίσκεται σε ισχύ.
• Να ληφθεί υπόψη η απόφαση 129287/Γ2/10-11-2011/ΥΠΑΙΘ(ΦΕΚ 2769/2011 Τβ΄)

Πρόγραμμα μετακινήσεων:
Πέμπτη 23/4/2014: Αταλάντη – Ιωάννινα
07:15 Αναχώρηση από το ΕΠΑ.Λ. Αταλάντης και μετά από ενδιάμεση στάση στην Καλαμπάκα άφιξη στα Ιωάννινα με διαδρομή: Αταλάντη – Λαμία – Δομοκός – Καρδίτσα – Τρίκαλα – Καλαμπάκα – Εγνατία οδός – Ιωάννινα.
Επίσκεψη Μουσείο Βρέλη των Κέρινων Ομοιωμάτων. (τιμή εισόδου περίπου 4,00 €), και την λίμνη Παμβώτιδας. Από το λιμανάκι θα περάσουμε απέναντι στο Νησί των Ιωαννίνων με βάρκα (τιμή περίπου 2,00 €). Περίπατος στον γραφικό οικισμό και επίσκεψη στο σπίτι / μουσείο του Aλή Πασά.
Άφιξη στο ξενοδοχείο στα Ιωάννινα τακτοποίηση στα δωμάτια
Το βράδυ προαιρετική έξοδος στην πόλη για βόλτα και φαγητό.

Παρασκευή 24/4/2014: Ιωάννινα Μετά το πρωινό στο ξενοδοχείο, αναχώρηση για το Σπήλαιο Περάματος (τιμή εισόδου 3,50 €)
Επιστροφή στα Ιωάννινα και στη συνέχεια επίσκεψη στο Κάστρο. Μεσημεριανό φαγητό.
Το απόγευμα περπάτημα στο ιστορικό κέντρο της πόλης των Ιωαννίνων, και στη Δημοτική Πινακοθήκη.
Το βράδυ προαιρετική έξοδος στην πόλη για βόλτα και φαγητό.

Σαββάτο 25/4/2014: Ιωάννινα – Αταλάντη
Μετά το πρωινό στο ξενοδοχείο, θα έχουμε λίγο ελεύθερο χρόνο στη πόλη κι έπειτα αναχώρηση για την Αταλάντη. Στάση στο Αρχαίο θέατρο της Δωδώνης για ξενάγηση και αμέσως μετά μέσω της Εγνατίας οδού ακολουθούμε την διαδρομή για την επιστροφή στην Αταλάντη με ενδιάμεση στάση στην Καλαμπάκα. Πιθανή ώρα άφιξης στην Αταλάντη 21:30.
Ζητείται προσφορά τόσο για το συνολικό κόστος της εκδρομής (με Φ.Π.Α.) όσο και το κόστος ανά μαθητή / μαθήτρια.
Οι οικονομικές προσφορές πρέπει να κατατεθούν σε κλειστό φάκελο με επισυναπτόμενα τα απαραίτητα δικαιολογητικά σε πρωτότυπη μορφή, και όχι με τηλεομοιοτυπία ή μέσω ηλεκτρονικού ταχυδρομείου, στο Γραφείο του Δ/ντη του ΕΠΑ.Λ. Αταλάντης (Ταχ. Δ/νση: Στρ. Δουμπιώτη 6Α, Τ.Κ. 35200, Αταλάντη) ταχυδρομικώς ή αυτοπροσώπως το αργότερο μέχρι και την Δευτέρα 23-03-2015 και ώρα 12:00. Με κάθε προσφορά πρέπει να κατατίθεται από το ταξιδιωτικό- τουριστικό γραφείο, απαραιτήτως και υπεύθυνη δήλωση ότι το γραφείο αυτό διαθέτει ειδικό σήμα λειτουργίας, το οποίο βρίσκεται σε ισχύ.
Η αξιολόγηση και επιλογή της πλέον συμφέρουσας προσφοράς θα γίνει, από πενταμελή επιτροπή, αποτελούμενη από τον Διευθυντή του σχολείου, δυο συνοδούς καθηγητές, εκπρόσωπο των γονέων-κηδεμόνων και εκπρόσωπο του δεκαπενταμελούς συμβουλίου των μαθητών.
Ο Δ/ντης
Τραγόπουλος Ι.