«Πρόσκληση εκδήλωσης ενδιαφέροντος για την 3ήμερη εκπαιδευτική επίσκεψη μαθητών στα Ιωάννινα»

Το 2ο Γενικό Λύκειο Λαμίας δέχεται οικονομικές προσφορές από ταξιδιωτικά γραφεία για την πραγματοποίηση τριήμερης εκπαιδευτικής επίσκεψης μαθητών της Β’ Λυκείου στα Ιωάννινα.
Συγκεκριμένα:
 Η εκπαιδευτική επίσκεψη θα πραγματοποιηθεί το χρονικό διάστημα από Πέμπτη 31/03/2016 έως Σάββατο 02/04/2016.
 Ο αριθμός των συμμετεχόντων είναι σαρανταοκτώ (48) μαθητές και μαθήτριες, ένας (01) αρχηγός και δύο (02) συνοδοί καθηγητές.
 Διαμονή στα Ιωάννινα σε ξενοδοχείο 3 ή 4 αστέρων, με πρωινό. Τα δωμάτια των συνοδών καθηγητών θα είναι μονόκλινα ενώ των μαθητών θα είναι δίκλινα, τρίκλινα ή τετράκλινα.
 Το πρόγραμμα της εκδρομής θα περιλαμβάνει:
1η Ημέρα: Πέμπτη 31-03-2016
• 07:00 Συγκέντρωση στο χώρο του σχολείου, διενέργεια απαραίτητων ελέγχων από τις αρμόδιες αρχές για την καταλληλότητα του λεωφορείου.
• 07.30 Επιβίβαση και αναχώρηση από Λαμία για Ιωάννινα.
• 10.30 Στάση στην Καλαμπάκα.
• 11.00 Αναχώρηση.
• 12.30 ‘Aφιξη στα Ιωάννινα – Τακτοποίηση στο ξενοδοχείο.
• 14.00 Επίσκεψη στο νησάκι του Αλή Πασά και ξενάγηση στο χώρο.
• 15.00 Γεύμα.
• 18.00 Επιστροφή στο ξενοδοχείο.
• 20.30 Δείπνο.
2η Ημέρα: Παρασκευή 01-04-2016
• 08.30 Πρωινό στο ξενοδοχείο.
• 09.20 Αναχώρηση και επίσκεψη στον οικισμό Περάματος και ξενάγηση στο σπήλαιο.
• 11.30 Επίσκεψη στα Μουσεία του Κάστρου.
• 13.00 Επίσκεψη στο μουσείο κέρινων ομοιωμάτων.
• 14.00 Γεύμα.
• 15.30 Επιστροφή στο ξενοδοχείο.
• 19.00 Επίσκεψη στο Λαογραφικό Μουσείο.
• 20.00 Δείπνο
3η Ημέρα: Σάββατο 02-04-2016
• 08.30 Πρωινό.
• 09.30 Προετοιμασία αναχώρησης – αποσκευές – αναχώρηση για Μέτσοβο.
• 11.00 Άφιξη και στάση στο Μέτσοβο.
• 11.20 Επίσκεψη στο Λαογραφικό Μουσείο.
• 12.20 Περιήγηση.
• 14.00 Γεύμα.
• 18.00 Ενδιάμεση στάση στα Τρίκαλα.
• 21.00 Άφιξη στη Λαμία – Αποβίβαση μαθητών στο χώρο του σχολείου.
Η προσφορά θα πρέπει να περιέχει και να εξασφαλίζει τα παρακάτω:
 Μεταφορά των μαθητών και καθηγητών με ένα σύγχρονο, ασφαλές και πολυτελές λεωφορείο (όχι διώροφο).
 Υποχρεωτική Ασφάλιση Ευθύνης Διοργανωτή, όπως ορίζει η κείμενη νομοθεσία, καθώς και πρόσθετη προαιρετική ασφάλιση για περίπτωση ατυχήματος ή ασθένειας μαθητή ή συνοδού καθηγητή.
 Την αποδοχή από το πρακτορείο ποινικής ρήτρας σε περίπτωση αθέτησης των όρων του συμβολαίου από τη μεριά του (εγγυητική επιστολή με ποσό που θα καθορίσει το σχολείο).
 Την αντιμετώπιση της περίπτωσης που δεν θα πραγματοποιηθεί η εκδρομή στις προβλεπόμενες ημερομηνίες λόγω ανωτέρας βίας (εκλογές κ.λ.π.)
 Αποδεικτικά στοιχεία ή υπεύθυνη δήλωση του Ν. 1599 ότι τα οχήματα που θα χρησιμοποιηθούν στην εκδρομή έχουν περάσει επιτυχώς από τους ελέγχους του ΚΤΕΟ στις προκαθορισμένες ημερομηνίες, διαθέτουν δελτίο καταλληλότητας, ζώνες ασφαλείας και ότι θα είναι καθαρά την ημέρα της εκδρομής.
 Για τις παραπάνω υπηρεσίες ζητείται να αναγράφεται τόσο το συνολικό κόστος (με ΦΠΑ) της επίσκεψης, όσο και το κόστος ανά μαθητή.
 Καθ’ όλη την διάρκεια της εκδρομής, το λεωφορείο θα είναι στη διάθεσή μας για να μεταφέρει τους μαθητές από το ξενοδοχείο στους χώρους επισκέψεων, εστίασης και ψυχαγωγίας καθώς και για την επιστροφή τους στο ξενοδοχείο.
Με την προσφορά θα κατατεθεί από το ταξιδιωτικό γραφείο απαραιτήτως και υπεύθυνη δήλωση ότι διαθέτει το ειδικό σήμα λειτουργίας, το οποίο πρέπει να βρίσκεται σε ισχύ. Επί πλέον, στον φάκελο της προσφοράς πρέπει να υπάρχει οπωσδήποτε CD με την προσφορά σε ηλεκτρονική μορφή (doc ή pdf) για να είναι εύκολη η ανάρτησή της στο διαδίκτυο.
Οι οικονομικές προσφορές πρέπει να παραδοθούν σε κλειστό φάκελο στο 2ο Γενικό Λύκειο Λαμίας (Παπαβασιλείου 2 – 351 33 Λαμία) ταχυδρομικώς ή αυτοπροσώπως μέχρι τη Δευτέρα 07/03/2016 και ώρα 12:30 μ.μ στο γραφείο της Δ/ντριας του 2ου ΓΕΛ Λαμίας (ώρες λειτουργίας σχολείου 08:00 – 13:45).
Ηλιοπούλου Βασιλική