ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΕΚΔΡΟΜΗ ΣΤΗΝ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ΑΝΑΚΟΙΝΟΠΟΙΗΣΗ

ΓΕΝΙΚΟ ΛΥΚΕΙΟ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΕΚΔΡΟΜΗ ΣΤΗΝ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Λόγω αλλαγής νομοθετικού πλαισίου σχετικά με την πραγματοποίηση των σχολικών εκδρομών σας ανακοινοποιούμε το νέο πρόγραμμα της Εκπαιδευτικής εκδρομής του σχολείου μας για την Θεσσαλονίκη.

Οι μόνες αλλαγές που έχουν γίνει  αφορούν τις νέες ημερομηνίες αναχώρηση –άφιξης όπως και η νέα ημερομηνία κατάθεσης των οικονομικών προσφορών.

ΣΥΜΜΕΤΕΧΟΝΤΕΣ:

51  μαθητές και 4 συνοδοί καθηγητές για την Β΄ τάξη

ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΣ: Θεσσαλονίκη

ΚΑΤΑΛΥΜΑΤΑ: Κεντρικό Ξενοδοχείο 3* ή 4 * .

Η προσφορά θα πρέπει να περιλαμβάνει:

• Μετακίνηση με λεωφορείο από Στυλίδα προς Θεσσαλονίκη και αντίστροφα και ξεναγό για τον αρχαιολογικό χώρο της Βεργίνας και του ναού του Αγίου Δημητρίου.
  • Διαμονή σε τρίκλινα και τετράκλινα δωμάτια και για τους συνοδούς καθηγητές με πρωινό.
  • Μεταφορές και περιηγήσεις με το λεωφορείο σύμφωνα με το πρόγραμμα.
  • Υποχρεωτική Ασφάλιση ευθύνης διοργανωτή, σύμφωνα με την κείμενη νομοθεσία.
  • Πρόσθετη Ασφαλιστική κάλυψη για κάθε εκδρομέα σε όλη τη διάρκεια της εκδρομής (κάλυψη ατυχήματος, ασθένειας και ιατροφαρμακευτική περίθαλψη).
  • Υπεύθυνη δήλωση του πρακτορείου ότι διαθέτει το ειδικό σήμα λειτουργίας, το οποίο βρίσκεται σε ισχύ.

Στην προσφορά θα πρέπει να αναγράφεται και το συνολικό κόστος της εκπαιδευτικής εκδρομής με ΦΠΑ αλλά και η επιβάρυνση ανά μαθητή και μαθήτρια.

Οι οικονομικές προσφορές πρέπει να παραδοθούν σε κλειστό φάκελο στο ΓΕΛ Στυλίδας (Στυλίδα, Τ.Κ. 35300 ΤΗΛ. : 2238022340 email: mail@lyk-stylis.fth.sch.gr) στην διεύθυνση τέρμα 25 Μαρτίου ταχυδρομικός ή αυτοπροσώπως το αργότερο μέχρι Τετάρτη 08-03-2017 και ώρα 10.30 π.μ..

Πρόγραμμα εκδρομής

Πρώτη ημέρα 12-3-2017

8.00 – αναχώρηση από το ΓΕΛ Στυλίδας για Θεσσαλονίκη – μικρή στάση στον δρόμο

11.00 – Άφιξη στην Βεργίνα και ξενάγηση στον αρχαιολογικό χώρο

12.30 – Αναχώρηση για Άγιο Νικόλαο και στάση για φαγητό και ξεκούραση

16.00 – Αναχώρηση για Θεσσαλονίκη

17.00 – Άφιξη στο ξενοδοχείο, τακτοποίηση στα δωμάτια και ελεύθερος χρόνος για ξεκούραση

21.00 – Έξοδο για βραδινό φαγητό

Δεύτερη ημέρα 13-3-2017

8.00 – Αφύπνιση

9.00 – Πρωινό στο ξενοδοχείο

9.45 – Αναχώρηση από το ξενοδοχείο για την Λίμνη Κερκίνη

11.30 – Άφιξη στο φορέα διαχείρισης της Λίμνης Κερκίνης. Προβολή εικόνων και περιγραφή του υγροτόπου της Κερκίνης από τους υπεύθυνους του φορέα. Παρατήρηση πουλιών στην  ύπαιθρο και εξήγηση του φαινομένου της μετανάστευσης των πουλιών από τους υπεύθυνους του φορέα

13.30 – Φαγητό μεσημεριανό και ξεκούραση στην λίμνη

17.00 – Αναχώρηση για Θεσσαλονίκη

19.00 – Άφιξη στο ξενοδοχείο και ελεύθερος χρόνος για ξεκούραση

21.30 – Έξοδος για βραδινό φαγητό

Τρίτη ημέρα 14-3-2017

9.00-10.00 Αφύπνιση και πρωινό

11.00 – Αναχώρηση από το ξενοδοχείο

12.00 – Επίσκεψη-ξενάγηση στον Άγιο Δημήτριο

13.00 – Ελεύθερος χρόνος για φαγητό

15.30 – Αναχώρηση από Θεσσαλονίκη

-Μικρή στάση στην διαδρομή για ξεκούραση

20.00 – Επιστροφή ακολουθώντας την διαδρομή  κόμβος Αχλαδιού – Παραλία Ραχών – Αχινός – Καραβόμυλος – Στυλίδα – Αγία Μαρίνα – Αυλάκι.

Μπαλταδούρος Σεραφείμ