Πρόσκληση Εκδήλωσης Ενδιαφέροντος υποβολής προσφορών από Ταξιδιωτικά Γραφεία για την τριήμερη εκπαιδευτική επίσκεψη με δυο (2) διανυκτερεύσεις μαθητών Β΄ και Γ΄ τάξης του 2ου Γυμνασίου Λαμίας στο Ναύπλιο στις 7, 8 και 9 Μαΐου 2017

Το 2ο Γυμνάσιο Λαμίας δέχεται Οικονομικές προσφορές από Ταξιδιωτικά Γραφεία για τριήμερη εκπαιδευτική επίσκεψη με δύο (2) διανυκτερεύσεις με συμμετοχή μαθητών της Β΄ και Γ΄ τάξης του σχολείου που συμμετέχουν σε Πολιτιστικό Πρόγραμμα και έχει προγραμματιστεί για την Κυριακή, Δευτέρα, Τρίτη (7, 8, 9 Μαΐου 2017) με προορισμό το Ναύπλιο, με το παρακάτω πρόγραμμα:

1η ημέρα ΚΥΡΙΑΚΗ  7-5-2017

08:00: Αναχώρηση από το σχολείο με ενδιάμεση στάση στον Ισθμό της Κορίνθου.

13:00: Άφιξη στο Άργος (επίσκεψη Βυζαντινού Μουσείου).

14:00: Αναχώρηση για Ναύπλιο.

15:00: Άφιξη στο Ναύπλιο, πρόχειρο φαγητό και εγκατάσταση στο ξενοδοχείο-ξεκούραση στο χώρο του ξενοδοχείου.

17:00: Περίπατος από την Ακροναυπλία στην Παλιά Πόλη του Ναυπλίου

19:00: Ξενάγηση στο παλαιό κέντρο, περιήγηση σε ιστορικά σημεία της πόλης (Βουλευτικό, Μητρόπολη, Πύλη ).

20:30: Δείπνο – περίπατος -Επιστροφή στο ξενοδοχείο

2η ημέρα ΔΕΥΤΕΡΑ 8-5-2017

08:00: Έγερση

08:30: Πρωινό

10:00: Επίσκεψη στην Εθνική Πινακοθήκη του Ναυπλίου παράρτημα της Εθνικής Πινακοθήκης-Μουσείου Αλέξανδρου Σούτσου.

11:00: Επίσκεψη στο Λαογραφικό Μουσείο «Βασίλειος Παπαντωνίου»

12:00: Αναχώρηση για το Θέατρο της Επιδαύρου, διέλευση από το μνημείο του «Λέοντος των Βαυαρών»

12:45: Άφιξη, ξενάγηση στο Θέατρο της Επιδαύρου και το Μουσείο της (διάρκεια : 90΄)

14:15: Επιστροφή στο Ναύπλιο – Πρόχειρο φαγητό   -επιστροφή στο ξενοδοχείο- ξεκούραση

17:30: Επίσκεψη στο Παλαμήδι

19:00: Επίσκεψη στο Βουλευτικό, στην εκκλησία του Αγίου Σπυρίδωνα (τόπος δολοφονίας του Ι. Καποδίστρια),   Περίπατος στο Ναύπλιο

21:00: Δείπνο – Επιστροφή στο ξενοδοχείο

3η ημέρα ΤΡΙΤΗ  9-5-2017

08:00: Έγερση

08:30: Πρωινό

09:00: Επίσκεψη στο Πολεμικό Μουσείο του Ναυπλίου

10:00: Επίσκεψη στο Αρχαιολογικό Μουσείο του Ναυπλίου

11:30: Αναχώρηση από Ναύπλιο.

12:15: Άφιξη στις Μυκήνες (περιήγηση στον Αρχαιολογικό χώρο, επίσκεψη στο Αρχαιολογικό Μουσείο, στον Τάφο του Ατρέα).

14:15: Αναχώρηση από Μυκήνες.

14:30: Στάση στον Ισθμό της Κορίνθου (και δεύτερη ενδιάμεση στάση)

20:00: Άφιξη στη Λαμία (2ο Γυμνάσιο Λαμίας).

Συμμετέχουν 16 μαθητές και 2 συνοδοί καθηγητές. Το μεταφορικό μέσο θα είναι ένα (1) λεωφορείο. Η μετακίνηση από και προς το Ναύπλιο θα γίνει μέσω Νέας Εθνικής Οδού. Ημερομηνία αναχώρησης η 7η Μαΐου και επιστροφής η 9η Μαΐου 2017.

ΚΑΤΑΛΥΜΑ: Μέχρι δύο προσφορές για ξενοδοχείο 2 ή 3 αστέρων στην πόλη του Ναυπλίου. Τα δωμάτια να περιλαμβάνουν μπάνιο-WC, να είναι μέχρι τρίκλινα με μονά κρεβάτια(όχι ράντζα ή καναπέδες) για τους μαθητές/τριες και μονόκλινα για τους συνοδούς καθηγητές. Η προσφορά να περιλαμβάνει πλήρες πρωινό.

Τα ενδιαφερόμενα Ταξιδιωτικά Γραφεία πρέπει να καταθέσουν στο σχολείο:

1. Ασφάλιση ευθύνης διοργανωτή,
  2. Πρόσθετη ασφάλιση που καλύπτει τα έξοδα σε περίπτωση ατυχήματος ή ασθένειας,
  3. Υπεύθυνη δήλωση του Ν. 1599 ότι διαθέτει ειδικό σήμα λειτουργίας, το οποίο βρίσκεται σε ισχύ,
  4. Αποδεικτικά στοιχεία ή υπεύθυνη δήλωση του Ν. 1599 ότι το όχημα που θα χρησιμοποιηθεί στην εκπαιδευτική επίσκεψη έχει περάσει επιτυχώς από τους ελέγχους του ΚΤΕΟ στις προκαθορισμένες ημερομηνίες, διαθέτει δελτίο καταλληλότητας, ζώνες ασφαλείας και ότι θα είναι καθαρό την ημέρα της εκπαιδευτικής επίσκεψης.

Τα παραπάνω στοιχεία και η οικονομική προσφορά με το συνολικό κόστος της επίσκεψης, περιλαμβανομένου ΦΠΑ και το κόστος ανά μαθητή, πρέπει να παραδοθεί σε κλειστό φάκελο στο 2ο Γυμνάσιο Λαμίας (Παπαβασιλείου 4 – Λαμία – 35133) ταχυδρομικώς ή αυτοπροσώπως το αργότερο μέχρι Πέμπτη 30 Μαρτίου 2017 και ώρα 13:00΄.

Παναγιώτης Τζανετάκης