Ημερίδα Π.Ε για το «Φυσικό περιβάλλον και ανθρώπων έργα στη Βυζαντινή Υπάτη»3/12/2016

Η Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Φθιώτιδας συνδιοργάνωσε με το ΚΠΕ Στυλίδας-Υπάτης και τη Δ/νση Πρωτοβάθμιας Εκπ/σης, σε συνεργασία με την Εφορεία Αρχαιοτήτων Φθιώτιδας & Ευρυτανίας και το Φορέα Διαχείρισης Εθνικού Δρυμού Οίτης, ημερίδα για Εκπαιδευτικούς με θέμα: «Φυσικό περιβάλλον και ανθρώπων έργα στη Βυζαντινή Υπάτη»

Ημερίδα «Ενδοσχολική Βία: Συμβιώνοντας ειρηνικά στο σχολείο»14/11/2016

Πραγματοποιήθηκε με επιτυχία η ημερίδα με θέμα: «Ενδοσχολική Βία: Συμβιώνοντας ειρηνικά στο σχολείο» στο 3ο Λύκειο Λαμίας. Πιστεύουμε οτι αποτελεί μία σοβαρή προσπάθεια ενημέρωσης των εκπαιδευτικών από όλη την Φθιώτιδα για το πώς προλαμβάνονται και αντιμετωπίζονται θέματα σχολικού εκφοβισμού.

Διήμερο σεμινάριο Π.Ε για την Οίτη στις 11 και 12 Νοεμβρίου 2016 στο Μώλο

Η Ελληνική Εταιρία Προστασίας της Φύσης, το ΚΠΕ Στυλίδας – Υπάτης και οι Διευθύνσεις Α/θμιας και Β/θμιας Εκπ/σης Φθιώτιδας, διοργανώνουν διήμερο σεμινάριο για την Οίτη, στις 11 και 12 Νοεμβρίου, με τίτλο: «Θεωρητικές προσεγγίσεις και βιωματικές δράσεις στο όρος Καλλίδρομο».
11/9/2016: Δημοτικό Σχολείο Μώλου
12/9/2016: Εργασία Πεδίου με περίπατο από τον Άνω Μπράλο στη λίμνη Καλλιδρόμου.

Θεατρικές παραστάσεις που ανέβηκαν απο μαθητές/τριες κατά το σχολ. έτος 2015-16

Το θέατρο ως βιωματικό παιδαγωγικό εργαλείο, επιλέχτηκε συνειδητά από  άξιους εκπαιδευτικούς, ανεβάζοντας τέσσερις εκπληκτικές παραστάσεις με τους μαθητές τους στα σχολεία, κατά το σχολική χρονιά 2015-16 .

Τα «Ματωμένα Χώματα» της Διδώς Σωτηρίου, που ανέβηκε στις 23/4/2016 από μαθητές/τριες του Γυμνασίου Αταλάντης, κατάφερε να µεταδώσει συγκλονιστικά συναισθήµατα και µηνύµατα για την  πολιτισµική συνείδηση και τη συλλογική µνήµη του λαού μας, στο πλαίσιο υλοποίησης του Πολιτιστικού προγράμματος, με θέμα: «Ο δρόμος για τον παράδεισο….. είναι μακρύς. Η προσφυγιά μέσα από την τέχνη» με υπεύθυνους καθηγητές, την κ. Λυκουρίνου Μαρία, τον Πρεφαντή Γεώργιο,  την Ταρνανά Λελούδα και τον Παλαιολόγο Κων/νο….. Συνέχεια

Έληξε ο Μαθητικός Διαγωνισμός Φωτογραφίας 2015 – 2016 με θέμα: «Γη, νερό, φωτιά, αέρας»

Το γραφείο Σχολικών δραστηριοτήτων της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Ν. Φθιώτιδας σε συνεργασία με τη Φωτογραφική Ομάδα Λαμίας, προκήρυξε διαγωνισμό φωτογραφίας για μαθητές/τριες 2015- 2016 με θέμα: «Γη, νερό, φωτιά, αέρας».
Συμμετείχαν 26 μαθητές με 91 φωτογραφίες. Διακρίθηκαν με «ανάρτηση» φωτογραφιών τους σε μελλοντική Έκθεση Φωτογραφίας της Φ.Ο.Λ οι παρακάτω μαθητές:Γριαγγέλου Γιάννης Γ’ τάξη Γυμνάσιο Αταλάντης,Τσουκαλαδέλη Μαρία Β’ τάξη 1ο Γυμνάσιο Λαμίας,
Σπανός Δημήτρης Γ’ τάξη 6ο Γυμνάσιο Λαμίας, Συνέχεια

Ενημερωτικές δράσεις για μαθητές/τριες και γονείς, με θέμα την ασφαλή πλοήγηση στα Μέσα κοινωνικής δικτύωσης για το σχ. έτος 2015-16

Τo γραφείo Σχολικών Δραστηριοτήτων της Β/θμιας και Α/θμιας Εκπαίδευσης Ν. Φθιώτιδας, σε συνεργασία με το ΚΕ.ΠΛΗ.ΝΕΤ (Κέντρο ενημέρωσης πληροφορικής και νέων τεχνολογιών), διοργάνωσαν Ενημερωτικές δράσεις για μαθητές/τριες και γονείς, σε σχολεία του Νομού για το σχολικό έτος 2015-16,με θέμα την ασφαλή πλοήγηση στα Μέσα κοινωνικής δικτύωσης. Σκοπός η πρόληψη και η ευαισθητοποίηση της οικογένειας, του σχολείου και της κοινωνίας και η ενημέρωση σχετικά με  την ηθική, ασφαλή και με μέτρο χρήση του Διαδικτύου.

Συνέχεια

Ημέρα ασφαλούς διαδικτύου Τρίτη 9 Φεβρουαρίου 2016

Τρίτη, 9 Φεβρουαρίου 2016  για 13η συνεχή χρονιά θα εορτασθεί η Ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου και το  φετινό σύνθημα είναι: «Ανάλαβε δράση για ένα καλύτερο Διαδίκτυο!» («Play your part for a better Internet!»)

Το internet έχει την ικανότητα να καλύψει συγκεκριμένες ψυχολογικές ανάγκες ενός ατόμου. Ένα από τα χαρακτηριστικά του είναι ότι μπορεί να δημιουργήσει μια «ιδανική κατάσταση εαυτού», δεν υπάρχουν άμεσες συνέπειες των πράξεων, ο χρήστης μπορεί να μπει και να βγει όποτε θέλει, ενώ μπορεί να καλύψει την όποια εξωτερική εμφάνιση, αφού δεν υπάρχει πολλές φορές, οπτική επαφή. Ταυτόχρονα o χρήστης μπορεί να ενσαρκώσει διαφορετικούς ρόλους, ή να υιοθετήσει διαφορετικές ταυτότητες ανάλογα με την εκάστοτε διαδικτυακή εμπειρία.Εικόνα1 Συνέχεια

Βιωματικό σεμινάριο εκπαιδευτικών για το AIDS και τα Σεξουαλικώς Μεταδιδόμενα Νοσήματα,

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ     Λαμία 8/12/2015images

Σήμερα Τρίτη 8/12/2015 στην αίθουσα εκδηλώσεων του 4ου Γυμνασίου Λαμίας και ώρα
17:0ο –  19:00,
το γραφείο Σχολικών δραστηριοτήτων της  Διεύθυνσης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Φθιώτιδας,  σε συνεργασία με το Γραφείο Αγωγής Υγείας και Ενημέρωσης Κοινού του ΚΕΕΛΠΝΟ, στο πλαίσιο της πρόληψης και της προαγωγής της υγείας στη σχολική κοινότητα, παράλληλα με τις ενημερώσεις των μαθητών/τριών, διοργανώνει βιωματικό σεμινάριο για εκπαιδευτικούς της Β/θμιας Εκπαίδευσης.Οι εκπαιδευτικοί θα έχουν έγκυρη ενημέρωση όσον αφορά το AIDS και τα Σεξουαλικώς Μεταδιδόμενα Νοσήματα, έτσι ώστε να µπορούν να υποστηρίξουν τα προγράμματα Αγωγής Υγείας,  που έχουν ως κύριο σκοπό την ενημέρωση και τη διαμόρφωση υγιών στάσεων και συμπεριφορών  των μαθητών για τα σεξουαλικά ζητήματα, καθώς και τους εκπαιδευτικούς που διδάσκουν στοιχεία σεξουαλικής αγωγής στο πλαίσιο των μαθημάτων της Βιολογίας και της Οικιακής Οικονομίας της Φυσικής Αγωγής.

Ο Διευθυντής της Διεύθυνσης

Πιλιτζίδης Σπύρος

Τετάρτη 7/10/ 2015. Σεμινάριο με θέμα την Αρχαία Ελληνική Μουσική και εργαστήριο κατασκευής οργάνων με ανακυκλώσιμα υλικά

ΛύραυλοςΤα  Γραφεία Σχολικών Δραστηριοτήτων της Δ/νσης  B/θμιας και Α/θμιας Εκπ/σης, σε συνεργασία με το συγκρότημα ΛΥΡΑΥΛΟΣ οργανώνουν Σεμινάριο για εκπαιδευτικούς με θέμα:  «Με όχημα τη μουσική ταξιδεύουμε στην αρχαία και νεότερη Ελλάδα». Συνέχεια