Δράσεις για την Ευρωπαϊκή εβδομάδα κινητικότητας 22 Σεπτεμβρίου 2017

Το γραφείο Σχολικών Δραστηριοτήτων της Διεύθυνσης Β/θμιας Εκπαίδευσης συμμετέχει στις εκδηλώσεις του Δήμου, την Παρασκευή 22 Σεπτεμβρίου που είναι η Παγκόσμια Ημέρα χωρίς Αυτοκίνητο, με Προβολή ταινίας με θέμα την μετακίνηση από την Περιβαλλοντική Ομάδα του 4ου Γυμνασίου Λαμίας, στην Πλατεία Ελευθερίας (Καράβι) και ώρα 20:00 – 21:00
Προσκαλούμε την μαθητική κοινότητα, εκπαιδευτικούς, μαθητές/τριες και γονείς να πλαισιώσουν την εκδήλωσή μας.

«Βιωματικό Σεμινάριο Επιχειρηματολογίας – Αντιλογίας» 26 Ιουνίου 2017

Η Σχολική Σύμβουλος Φιλολόγων κ. Πολυμέρου Καλλιόπη και το γραφείο Σχολικών Δραστηριοτήτων της ΔΔΕ Φθιώτιδας συνδιοργανώνουν «Βιωματικό Σεμινάριο Επιχειρηματολογίας – Αντιλογίας» στο 6ο Λύκειο Λαμίας από τις 09:00 π.μ – 13:00 μ.μ. Συνέχεια

«Η Παλιά Λαμία: Έκθεσης Φωτογραφίας» 8 έως 28 Φεβρουαρίου 2017

Οι Δ/νσεις Β/θμιας και Α/θμιας Εκπαίδευσης Φθιώτιδας (Γραφεία Σχολικών Δραστηριοτήτων) σε συνεργασία με την Περιφέρεια Στερεάς Ελλάδας, το Δήμο Λαμιέων και τον Όμιλο Φθιωτών Λογοτεχνών και Συγγραφέων, διοργανώνουν έκθεση φωτογραφίας  με θέμα: Η Λαμία του 19ου και 20ου αιώνα.Τα εγκαίνια της έκθεσης θα γίνουν Τετάρτη 8 Φεβρουαρίου  18.30 και η διάρκειά της θα είναι μέχρι  τέλους του ίδιου μήνα (28/2). Χώρος της έκθεσης, η αίθουσα υποδοχής (ισόγειο) του κτιρίου της Περιφέρειας, στην πλατεία Ελευθερίας και ώρες λειτουργίας 09.00 – 13.00, τις εργάσιμες ημέρες. Συνέχεια

«Ημερίδα ΠΕ :Γνωριμία με το οικοσύστημα της Οίτης μέσα από το φυσικό και πολιτισμικό περιβάλλον της Παύλιανης» Κυριακή 9 Απριλίου 2017

Οι Δ/νσεις Α/θμιας και Β/θμιας Εκπαίδευσης Φθιώτιδας (Γραφεία Σχολικών Δραστηριοτήτων) σε συνεργασία με το Δήμο Λαμιέων, την Τοπική Κοινότητα Παύλιανης, το Φορέα Διαχείρισης Εθνικού Δρυμού Οίτης και το ΚΠΕ Στυλίδας – Υπάτης, διοργανώνουν Ημερίδα με θέμα: «Γνωριμία με το οικοσύστημα της Οίτης μέσα από το φυσικό και πολιτισμικό περιβάλλον της Παύλιανης».Η Ημερίδα θα διεξαχθεί την Κυριακή 9 Απριλίου από 09.30 έως και 15.30 στην Παύλιανη.

«Επιμορφωτικό σεμινάριο Δεξιότητες Ζωής (Life Skills)- Διαμορφώνοντας Ενεργούς Πολίτες»1 Απριλίου 2017

H Δ/νση  B/θμιας Εκπαίδευσης Φθιώτιδας σε συνεργασία με το Βρετανικό Συμβούλιο διοργανώνουν επιμορφωτικό σεμινάριο για εκπαιδευτικούς με θέμα: ενημέρωση για το πρόγραμμα «Δεξιότητες Ζωής (Life Skills)- Διαμορφώνοντας Ενεργούς Πολίτες». Το επιμορφωτικό σεμινάριο θα έχει βιωματικό-εργαστηριακό χαρακτήρα και θα παρέχει στους επιμορφωμένους εκπαιδευτικούς,… Συνέχεια

«Ημερίδα ενημέρωσης για την Καρδιοαναπνευστική Αναζωογόνηση» 21Φεβρουαρίου 2017

Οι Δ/νσεις Β/θμιας και Α/θμιας Εκπαίδευσης Φθιώτιδας (Γραφεία Σχολικών Δραστηριοτήτων) σε συνεργασία με Ελληνική Εταιρεία Επείγουσας Προνοσοκομειακής Φροντίδας Λαμίας και το Δήμο Λαμιέων διοργανώνουν Ημερίδα Πρώτων Βοηθειών με θέμα: «Καρδιοαναπνευστική Αναζωογόνηση».  Τρίτη 21 Φεβρουαρίου  από 17.15 έως και 19.30 στο 12ο Δημ. Σχολείο Λαμίας.

«Ημερίδα γνωριμίας με το Μουσείο Εθνικής Αντίστασης και το εκπαιδευτικό πρόγραμμά του» 3/10/2016

Τα Γραφεία Σχολικών Δραστηριοτήτων Α/θμιας και Β/θμιας Εκπ/σης Φθιώτιδας, ενόψει  της περιόδου Οκτωβρίου – Νοεμβρίου, όπου κυριαρχούν κορυφαίες επέτειοι με γενικό αλλά και τοπικό χρώμα, διοργανώνουν ημερίδα για εκπαιδευτικούς στις 3 Οκτωβρίου, στην αίθουσα του μουσείου.Το «Μουσείο Εθνικής Αντίστασης 1940-44» ιδρύθηκε το 2009. Στεγάζεται στο Δημαρχείο Λαμίας (οδός Φλέμιγκ – κτίριο πρώην Νοσοκομείου), στο ΒΑ τμήμα του ισογείου. Περιέχει μια σειρά από εκθέματα (στολές, όπλα, ημερολόγια, προσωπικά αντικείμενα, λάφυρα κλπ), φωτογραφίες, χάρτες, εφημερίδες και άλλο υλικό, το οποίο αναφέρεται στην περίοδο αυτή είτε χρονολογικά είτε θεματικά.Το Μουσείο μπορούν να επισκέπτονται ομάδες μαθητών, ύστερα απο συνεννόηση με τον υπεύθυνο του Μουσείου.

Ημερίδα Π.Ε για το «Φυσικό περιβάλλον και ανθρώπων έργα στη Βυζαντινή Υπάτη»3/12/2016

Η Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Φθιώτιδας συνδιοργάνωσε με το ΚΠΕ Στυλίδας-Υπάτης και τη Δ/νση Πρωτοβάθμιας Εκπ/σης, σε συνεργασία με την Εφορεία Αρχαιοτήτων Φθιώτιδας & Ευρυτανίας και το Φορέα Διαχείρισης Εθνικού Δρυμού Οίτης, ημερίδα για Εκπαιδευτικούς με θέμα: «Φυσικό περιβάλλον και ανθρώπων έργα στη Βυζαντινή Υπάτη»