Κυριακή 13 Μαΐου 2018 «Η μάνα στο θέατρο»

Κυριακή 13 Μαΐου 2018 και ώρα 19.00 στο Πολιτιστικό Κέντρο του Δήμου Λαμιέων

Οι Διευθύνσεις Α/θμιας και Β/θμιας Εκπαίδευσης Φθιώτιδας (Γραφεία Σχολ. Δραστηριοτήτων) σε συνεργασία με τον Εξωραϊστικό -Εκπολιτιστικό Σύλλογο Γυναικών Λαμίας διοργάνωσαν εκδήλωση για τη Γιορτή της Μητέρας, η οποία είχε διαδραστικό, βιωματικό και ψυχαγωγικό χαρακτήρα.Κεντρικός ομιλητής και εμψυχωτής: Κων/νος Μπούρας,  συγγραφέας, ποιητής, θεατρολόγος και κριτικός. Συνέχεια

18 – 26 Απριλίου: Έκθεση Φωτογραφίας «Δε λησμονώ…- μια εικόνα χίλιες λέξεις»

Οι Διευθύνσεις Β/θμιας και Α/θμιας Εκπ/σης Φθιώτιδας συμμετείχαν στην οργάνωση και λειτουργία της Έκθεσης Φωτογραφίας «Δε λησμονώ…- μια εικόνα χίλιες λέξεις», που διοργανώθηκε στο ισόγειο του κτιρίου της Περιφέρειας Στ. Ελλάδας, στην πλ. Ελευθερίας. Η Έκθεση, αναφέρεται στα εγκλήματα πολέμου στη διάρκεια του Β’ Παγκόσμιου Πολέμου.

26 Μαρτίου 2018 «Προμηθέας Δεσμώτης» στο Δημοτικό θέατρο Λαμίας

Στις 26 Μαρτίου 2018 και ώρα 11.00 π.μ, στο Δημοτικό θέατρο Λαμίας, παρουσιάστηκε η διασκευή του μουσικού δράματος «Προμηθέας Δεσμώτης» σε μουσική σύνθεση του Παναγιώτη Καρούσου. Ένα εγκεκριμένο εκπαιδευτικό πρόγραμμα του Υπουργείο Παιδείας, που περιελάμβανε εισαγωγικό σεμινάριο για την όπερα καθώς και την παρουσίαση διασκευής του μουσικού δράματος «Προμηθέας Δεσμώτης» σε μουσική σύνθεση του Παναγιώτη Καρούσου. Συνέχεια

2η Συνεδρίαση του Δημοτικού Συμβουλίου Μαθητών στις 21 Μαρτίου 2018

Πραγματοποήθηκε και φέτος η 2η συνεδρίαση του Δημοτικού Συμβουλίου Μαθητών, στις 21 Μαρτίου 2018, που διοργάνωσε ο Δήμος Λαμιέων και η Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Φθιώτιδας, με σκοπό την ευαισθητοποίησή τους σε αρχές, κανόνες και αξίες της αυτοδιοίκησης.Σαράντα μαθητές/τριες Γυμνασίων και Λυκείων του Δήμου, κάθισαν στα έδρανα των Δημοτικών Συμβούλων,  με λόγο δημοκρατικό, ακέραιο και ουσιαστικό έθεσαν ερωτήματα και προτάσεις σχετικές με το θέμα:«Ψηφιακή εποχή: νέες τεχνολογίες στο σχολείο και στο Δήμο μου». Ο Πρόεδρος του Δημοτικού Συμβουλίου Λαμιέων  προΐστατο της Συνεδρίασης και ο Δήμαρχος απάντησε σε όλες τις ερωτήσεις των μαθητών/τριών.

13 – 14 /2/2018: Διήμερη Δράση  για την οδική ασφάλεια σε Λύκεια της Λαμίας.

To Ινστιτούτο Οδικής Ασφάλειας ΠΑΝΟΣ ΜΥΛΩΝΑΣ  Ι.Ο.ΑΣ. σε συνεργασία με τη Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Φθιώτιδας, δια μέσου της υπεύθυνης Σχολικών Δραστηριοτήτωνδιοργάνωσαν στο πλαίσιο του προγράμματος «Κάντο σωστά», δράσεις  για την οδική ασφάλεια την πρόληψη και τη μείωση των τροχαίων ατυχημάτων. Συνέχεια

«Τεχνικές θεάτρου και βιωματικής μάθησης για τα ανθρώπινα δικαιώματα και για θέματα προσφύγων»

Το  Πανελλήνιο Δίκτυο για το Θέατρο στην Εκπαίδευση και το Γραφείο της Ύπατης Αρμοστείας του ΟΗΕ για τους Πρόσφυγες στην Ελλάδα (Υ.Α.) σε συνεργασία με τις Διευθύνσεις Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Φθιώτιδας, διοργάνωσαν τριήμερο βιωματικό σεμινάριο για εκπαιδευτικούς,
στο πλαίσιο του προγράμματός τους «Κι αν ήσουν εσύ;  ένα πρόγραμμα ευαισθητοποίησης στα ανθρώπινα δικαιώματα και σε θέματα προσφύγων με βιωματικές δραστηριότητες, τεχνικές θεάτρου και εκπαιδευτικού δράματος” Το σεμινάριο πραγματοποιήθηκε με επιτυχία στις 19, 20 και 21 Ιανουαρίου 2018, στο 4ο Γυμνάσιο Λαμίας.

Επισκέψεις μαθητών/τριών στο Μουσείο Εθνικής Αντίστασης από 1η έως 30 Οκτωβρίου 2017

Τα Γραφεία Σχολικών Δραστηριοτήτων Α/θμιας και Β/θμιας Εκπ/σης Φθιώτιδας, σε συνεργασία με το Δήμο Λαμιέων και το «Μουσείο Εθνικής Αντίστασης 1940-44», ενόψει και της περιόδου Οκτωβρίου – Νοεμβρίου, όπου κυριαρχούν κορυφαίες επέτειοι με γενικό αλλά και τοπικό χαρακτήρα, οργανώνουν δυνατότητα επίσκεψης και ξενάγησης μαθητών/τριών στο Μουσείο.

Συνέχεια

Επιστημονική Ημερίδα με θέμα: «Ανάπτυξη και διαχείριση της παράκτιας ζώνης»

Τετάρτη 22 Νοεμβρίου 2017 και ώρα 10:00

To T.E.I Στερεάς Ελλάδας – Τμήμα Δασοπονίας & Διαχείρισης Φυσικού Περιβάλλοντος, το Istituto di Biometeorologia – Consiglio Nazionale delle Ricerch (IBIMET –CNR) της Ιταλίας, ο Δήμος Στυλίδας το ΚΠΕ Στυλίδας Υπάτης, με την υποστήριξη της Περιφέρειας  Στερεάς Ελλάδας, του Δήμου Λαμιέων,  της Περιφερειακής  Ένωσης Δήμων Στερεάς Ελλάδας, της Διεύθυνσης Β/θμιας Εκπαίδευσης Φθιώτιδας, Συνέχεια

Ημερίδα:Γνωριμία με το οικοσύστημα του όρους Τυμφρηστού μέσα από το φυσικό και πολιτισμικό περιβάλλον του Δικάστρου

Οι Δ/νσεις Β/θμιας και Α/θμιας Εκπαίδευσης Φθιώτιδας (Γραφεία Σχολικών Δραστηριοτήτων) σε συνεργασία με το Ιστορικό – Λαογραφικό Μουσείο Δικάστρου, και το ΚΠΕ Στυλίδας – Υπάτης, διοργανώνουν Ημερίδα Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης που θα διεξαχθεί την Κυριακή 15 Οκτωβρίου από 09.15 έως και 15.30 στο Δίκαστρο.
Δηλώσεις συμμετοχής, μέχρι την Τετάρτη 11/10/2017.

1-15 Νοεμβρίου 2017 «Επισκέψεις μαθητών/τριών στο στην έκθεση φωτογραφίας «Ρουμελιώτες Αγωνιστές του 1940»

Τα Γραφεία Σχολικών Δραστηριοτήτων Α/θμιας και Β/θμιας Εκπ/σης Φθιώτιδας, οργανώνουν επισκέψεις και ξεναγήσεις μαθητών/τριών στην έκθεση φωτογραφίας «Ρουμελιώτες Αγωνιστές του 1940», στο Μέγαρο της Περιφέρειας, στην νεοκλασική αίθουσα του ισογείου, Πλατεία Ελευθερίας.Την έκθεση διοργάνωσαν ο Εξωραϊστικός- Εκπολιτιστικός Σύλλογος Γυναικών Λαμίας σε συνεργασία με την Περιφέρεια Στερεάς Ελλάδας.