Βιωματικά εργαστήρια για εκπαιδευτικούς στη Λαμία. 1 και 2 Δεκεμβρίου 2018

Tο Πανελλήνιο Δίκτυο για το Θέατρο στην Εκπαίδευση και το Γραφείο της Ύπατης Αρμοστείας του ΟΗΕ για τους Πρόσφυγες στην Ελλάδα (Υ.Α.) στο πλαίσιο του προγράμματός τους «Κι αν ήσουν εσύ; – ένα πρόγραμμα ευαισθητοποίησης στα ανθρώπινα δικαιώματα και σε θέματα προσφύγων με βιωματικές δραστηριότητες, τεχνικές θεάτρου και εκπαιδευτικού δράματος” διοργανώνουν βιωματικά επιμορφωτικά εργαστήρια για εκπαιδευτικούς προσχολικής αγωγής, πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης. Συνέχεια

«Μανιταρογνωσία» στην Οίτη 4 Νοεμβρίου 2018

Στη δασική περιοχή της Καστανιάς Υπάτης, στο πανέμορφο δάσος της Οίτης, πενήντα εκπαιδευτικοί Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης, συμμετείχαν στην επιμορφωτική ημερίδα του ΚΠΕ Στυλίδας- Υπάτης. Εντόπισαν, αναγνώρισαν,  συνέλεξαν και κατέγραψαν δείγματα μανιταριών με την πολύτιμη βοήθεια του  Μπάμπη Χονδραλή  (εκπαιδευτικός, μελετητής μυκητολογίας – μανιταρογνώστης).

Ημερίδα Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης «Τα πέτρινα γεφύρια της Φθιώτιδας»

Οι Διευθύνσεις Α/θμιας και Β/θμιας Εκπαίδευσης Φθιώτιδας (Γρ. Σχολ. Δραστηριοτήτων) σε συνεργασία με το ΚΠΕ Στυλίδας – Υπάτης και το ΚΠΕ Μακρινίτσας,  υπό την αιγίδα της Περιφέρειας Στ. Ελλάδας και του Ο.Π.Α.ΣΤ.Ε Π.Ε. Φθιώτιδας,υλοποίησαν Ημερίδα Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης για εκπαιδευτικούς,  αλλά και  κοινό. Σκοπός της Ημερίδας, η ενημέρωση της εκπαιδευτικής κοινότητας, αλλά και  όλων των πολιτών για τα Πέτρινα Γεφύρια της Φθιώτιδας, τα προβλήματά τους, την προστασία τους, την ανάδειξή τους, αλλά και τη δυνατότητα προσέγγισης από εκπαιδευτικής πλευράς.

«Από την αυτοπροσωπογραφία στη Selfie» Από 3 έως 17 Νοεμβρίου 2018

Διοργάνωση έκθεσης στην Δημοτική Πινακοθήκη Λαμίας από 3 έως 17 Νοεμβρίου 2018, με τίτλο «ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΥΤΟΠΡΟΣΩΠΟΓΡΑΦΙΑ ΣΤΗ  SELFIE» με αυτοπροσωπογραφίες καλλιτεχνών της Φθιώτιδας καθώς και  μαθητών/τριών της Γ΄ Λυκείου, που προετοιμάζονται για την Ανωτάτη  Σχολή Καλών Τεχνών ή άλλων συναφών σχολών. Στην έκθεση θα συμπεριληφθούν και selfieς μαθητών/τριών με φόντο γωνιές και μνημεία από το Δήμο Λαμίας (ηλεκτρονική παρουσίαση).  Συνέχεια

Κυριακή 13 Μαΐου 2018 «Η μάνα στο θέατρο»

Κυριακή 13 Μαΐου 2018 και ώρα 19.00 στο Πολιτιστικό Κέντρο του Δήμου Λαμιέων

Οι Διευθύνσεις Α/θμιας και Β/θμιας Εκπαίδευσης Φθιώτιδας (Γραφεία Σχολ. Δραστηριοτήτων) σε συνεργασία με τον Εξωραϊστικό -Εκπολιτιστικό Σύλλογο Γυναικών Λαμίας διοργάνωσαν εκδήλωση για τη Γιορτή της Μητέρας, η οποία είχε διαδραστικό, βιωματικό και ψυχαγωγικό χαρακτήρα.Κεντρικός ομιλητής και εμψυχωτής: Κων/νος Μπούρας,  συγγραφέας, ποιητής, θεατρολόγος και κριτικός. Συνέχεια

18 – 26 Απριλίου: Έκθεση Φωτογραφίας «Δε λησμονώ…- μια εικόνα χίλιες λέξεις»

Οι Διευθύνσεις Β/θμιας και Α/θμιας Εκπ/σης Φθιώτιδας συμμετείχαν στην οργάνωση και λειτουργία της Έκθεσης Φωτογραφίας «Δε λησμονώ…- μια εικόνα χίλιες λέξεις», που διοργανώθηκε στο ισόγειο του κτιρίου της Περιφέρειας Στ. Ελλάδας, στην πλ. Ελευθερίας. Η Έκθεση, αναφέρεται στα εγκλήματα πολέμου στη διάρκεια του Β’ Παγκόσμιου Πολέμου.

26 Μαρτίου 2018 «Προμηθέας Δεσμώτης» στο Δημοτικό θέατρο Λαμίας

Στις 26 Μαρτίου 2018 και ώρα 11.00 π.μ, στο Δημοτικό θέατρο Λαμίας, παρουσιάστηκε η διασκευή του μουσικού δράματος «Προμηθέας Δεσμώτης» σε μουσική σύνθεση του Παναγιώτη Καρούσου. Ένα εγκεκριμένο εκπαιδευτικό πρόγραμμα του Υπουργείο Παιδείας, που περιελάμβανε εισαγωγικό σεμινάριο για την όπερα καθώς και την παρουσίαση διασκευής του μουσικού δράματος «Προμηθέας Δεσμώτης» σε μουσική σύνθεση του Παναγιώτη Καρούσου. Συνέχεια

2η Συνεδρίαση του Δημοτικού Συμβουλίου Μαθητών στις 21 Μαρτίου 2018

Πραγματοποήθηκε και φέτος η 2η συνεδρίαση του Δημοτικού Συμβουλίου Μαθητών, στις 21 Μαρτίου 2018, που διοργάνωσε ο Δήμος Λαμιέων και η Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Φθιώτιδας, με σκοπό την ευαισθητοποίησή τους σε αρχές, κανόνες και αξίες της αυτοδιοίκησης.Σαράντα μαθητές/τριες Γυμνασίων και Λυκείων του Δήμου, κάθισαν στα έδρανα των Δημοτικών Συμβούλων,  με λόγο δημοκρατικό, ακέραιο και ουσιαστικό έθεσαν ερωτήματα και προτάσεις σχετικές με το θέμα:«Ψηφιακή εποχή: νέες τεχνολογίες στο σχολείο και στο Δήμο μου». Ο Πρόεδρος του Δημοτικού Συμβουλίου Λαμιέων  προΐστατο της Συνεδρίασης και ο Δήμαρχος απάντησε σε όλες τις ερωτήσεις των μαθητών/τριών.

13 – 14 /2/2018: Διήμερη Δράση  για την οδική ασφάλεια σε Λύκεια της Λαμίας.

To Ινστιτούτο Οδικής Ασφάλειας ΠΑΝΟΣ ΜΥΛΩΝΑΣ  Ι.Ο.ΑΣ. σε συνεργασία με τη Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Φθιώτιδας, δια μέσου της υπεύθυνης Σχολικών Δραστηριοτήτωνδιοργάνωσαν στο πλαίσιο του προγράμματος «Κάντο σωστά», δράσεις  για την οδική ασφάλεια την πρόληψη και τη μείωση των τροχαίων ατυχημάτων. Συνέχεια

«Τεχνικές θεάτρου και βιωματικής μάθησης για τα ανθρώπινα δικαιώματα και για θέματα προσφύγων»

Το  Πανελλήνιο Δίκτυο για το Θέατρο στην Εκπαίδευση και το Γραφείο της Ύπατης Αρμοστείας του ΟΗΕ για τους Πρόσφυγες στην Ελλάδα (Υ.Α.) σε συνεργασία με τις Διευθύνσεις Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Φθιώτιδας, διοργάνωσαν τριήμερο βιωματικό σεμινάριο για εκπαιδευτικούς,
στο πλαίσιο του προγράμματός τους «Κι αν ήσουν εσύ;  ένα πρόγραμμα ευαισθητοποίησης στα ανθρώπινα δικαιώματα και σε θέματα προσφύγων με βιωματικές δραστηριότητες, τεχνικές θεάτρου και εκπαιδευτικού δράματος” Το σεμινάριο πραγματοποιήθηκε με επιτυχία στις 19, 20 και 21 Ιανουαρίου 2018, στο 4ο Γυμνάσιο Λαμίας.