Επιμορφωτικό εξ’ αποστάσεως σεμινάριο του ΚΠΕ Άμφισσας εκπαιδευτικών Α/μιας & Β/μιας Εκ/σης την 17/02/2021 με θέμα: Βιοποικιλότητα: Οικοσυστηματική και παιδαγωγική σημασία

Το ΚΠΕ Άμφισσας  προτίθεται  να υλοποιήσει επιμορφωτικό εξ’ αποστάσεως σεμινάριο εκπαιδευτικών στις 17/02/2021 (18.00-20.30) με θέμα Βιοποικιλότητα: Οικοσυστηματική και παιδαγωγική σημασία Συνέχεια

21 διαδικτυακές ομιλίες για το ’21

Η Επιτροπή του Εθνικού Καποδιστριακού Πανεπιστημίου (ΕΚΠΑ) για τον εορτασμό των 200 χρόνων από την Ελληνική Επανάσταση, η οποία συστάθηκε με απόφαση του πρύτανη καθηγητή Μελέτιου-Αθανάσιου Δημόπουλου, ανακοίνωσε τον κύκλο ομιλιών με τίτλο «21 ομιλίες για το ’21».  Συνέχεια

200 χρόνια από την Ελληνική Επανάσταση του 1821

Με αφορμή τη συμπλήρωση 200 χρόνων από την Επανάσταση του 1821, η Περιφερειακή Διεύθυνση Εκπαίδευσης Στερεάς Ελλάδας σε συνεργασία με την Περιφέρεια Στερεάς Ελλάδας, το ΠΕΚΕΣ Στερεάς Ελλάδας (διά της ΣΕΕ Αειφορίας), οι Διευθύνσεις Εκπαίδευσης Στερεάς Ελλάδας (διά των Υπευθύνων Σχολικών Δραστηριοτήτων) συνδιοργανώνουν μία εκπαιδευτική δράση στο πλαίσιο  Περιφερειακού Μαθητικού Διαγωνισμού  με τίτλο : «200 χρόνια από την Ελληνική Επανάσταση του 1821»

Περιγραφή  Δράσης  Συνέχεια

Σεμινάριο: «Αντισεισμική Προστασία Σχολικών Μονάδων»

Ο Ο.Α.Σ.Π και οι Διευθύνσεις Α/θμιας & Β/θμιας Εκπαίδευσης Φθιώτιδας, σε συνεργασία με το ΠΕ.Κ.Ε.Σ Στερεάς Ελλάδας και  ΚΠΕ Στυλίδας – Υπάτης οργανώνουν  σεμινάριο για εκπαιδευτικούς με θέμα: «Αντισεισμική Προστασία Σχολικών Μονάδων» την  Παρασκευή  21/02/2020 και ώρα 9.30 στην Αίθουσα του Πολιτιστικού Κέντρου του Δήμου (Λεωνίδου 11)

Σκοπός του σεμιναρίου η  μείωση των επιπτώσεων των σεισμών και η ανάπτυξη αντισεισμικής συνείδησης και συμπεριφοράς στη σχολική κοινότητα.