Πρόσκληση εκδήλωσης ενδιαφέροντος για τετραήμερη ( 04 ) εκδρομή των μαθητών / μαθητριών της Τρίτης ( Γ΄) τάξης Λυκείου του 2ου Γενικού Λυκείου Λαμίας ( από 06 / 12 / 2017 μέχρι και 09 / 12 / 2017 )

ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΠΑΙΔΕΙΑΣ, ΕΡΕΥΝΑΣ ΚΑΙ ΘΡΗΣΚΕΥΜΑΤΩΝ
ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΗ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΠΡΩΤΟΒΑΘΜΙΑΣ ΚΑΙ ΔΕΥΤΕΡΟΒΑΘΜΙΑΣ
ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΣΤΕΡΕΑΣ ΕΛΛΑΔΑΣ
ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΔΕΥΤΕΡΟΒΑΘΜΙΑΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ Ν. ΦΘΙΩΤΙΔΑΣ
2ο ΓΕΝΙΚΟ ΛΥΚΕΙΟ ΛΑΜΙΑΣ
Το 2ο Γενικό Λύκειο Λαμίας προκηρύσσει εκδήλωση ενδιαφέροντος από τουριστικά (ταξιδιωτικά) γραφεία, για την πραγματοποίηση τριήμερης εκπαιδευτικής επίσκεψης των μαθητών της Τρίτης ( Γ’ ) τάξης του σχολείου, με τα εξής χαρακτηριστικά:
• Προορισμός: Πάτρα
• Διάρκεια: τέσσερις ( 04 ) ημέρες
• Αριθμός μαθητών / μαθητριών που συμμετέχουν: πενήντα εννέα ( 59 )
• Αριθμός συνοδών καθηγητών: τέσσερις ( 04 )
• Ημερομηνία αναχώρησης: ΤΕΤΑΡΤΗ 06 / 12 / 2017
• Ημερομηνία επιστροφής: ΣΑΒΒΑΤΟ 09 / 12 / 2017
• Μεταφορικό μέσον: ένα ( 01 ) λεωφορείο, ή , 1 + 1 , όχι διώροφο
• Διανυκτερεύσεις: ΤΡΕΙΣ ( 03 ) στην ΠΑΤΡΑ
• Κατηγορία καταλύματος : Ξενοδοχείο 4**** ( τουλάχιστον), εντός της πόλης των ΠΑΤΡΩΝ
• Διαμονή σε τρίκλινα και τετράκλινα δωμάτια και μονόκλινα για τους καθηγητές.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ 4ΗΜΕΡΗΣ ΕΚΔΡΟΜΗΣ ΤΗΣ Γ΄ ΤΑΞΗΣ ΣΤΗΝ ΠΑΤΡΑ- ΟΛΥΜΠΙΑ- ΚΑΛΑΒΡΥΤΑ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΑΠΟ : 06/12/2017 ΕΩΣ ΚΑΙ 09/12/2017
 Ημέρα 1η: Τετάρτη 6 Δεκεμβρίου 2017
07:30 Αναχώρηση από Λαμία – Στάση στους Δελφούς, – Ξενάγηση στο μουσείο των Δελφών – Στάση στο Γαλαξίδι, για γεύμα. Άφιξη στην Πάτρα – Τακτοποίηση στο ξενοδοχείο
 Ημέρα 2η: Πέμπτη 7 Δεκεμβρίου 2017
Αναχώρηση για Επίσκεψη στο Παν/μιο Πατρών στο Ρίο. Μετάβαση στο Μέγα Σπήλαιο – Καλάβρυτα – Επίσκεψη στον χώρο θυσίας της μαρτυρικής πόλης των Καλαβρύτων – Γεύμα – Επιστροφή στο ξενοδοχείο

 Ημέρα 3η: Παρασκευή 8 Δεκεμβρίου 2017
Αναχώρηση για Αρχαία Ολυμπία, ξενάγηση στον αρχαιολογικό χώρο – Μουσείο – Γεύμα στον Πύργo – Επιστροφή στο ξενοδοχείο.
 Ημέρα 4η: Σάββατο 9 Δεκεμβρίου 2017
Αναχώρηση – Επίσκεψη στον πύργο Achaia Clauss – Περιήγηση στο κάστρο της Πάτρας

Η προσφορά θα περιλαμβάνει:
• Μεταφορικό μέσον: Ένα (01) λεωφορείο , ή 1 + 1 , όχι διώροφο , ( με όλες τις προδιαγραφές – ΚΤΕΟ, δελτίο καταλληλότητας, ζώνες ασφαλείας κλπ. ) στην διάθεση των μαθητών καθ’ όλη τη διάρκεια της εκδρομής.
• Ξενοδοχείο 4**** ( τουλάχιστον), εντός της πόλη των ΠΑΤΡΩΝ
Αναγραφή ονομασίας ξενοδοχείου και επίσημης ιστοσελίδας του.
Ξεναγήσεις στα μουσεία – Αρχαιολογικούς χώρους Δελφών και Αρχ. Ολυμπίας
• Στην προσφορά θα πρέπει να αναγράφεται το συνολικό κόστος με Φ.Π.Α. της εκπαιδευτικής εκδρομής, αλλά και η επιβάρυνση ανά μαθητή και μαθήτρια καθώς και το κόστος των ημερήσιων διαδρομών σύμφωνα με το πρόγραμμα.
• Οι οικονομικές προσφορές πρέπει να παραδοθούν σε κλειστό φάκελο στο Γραφείο του Διευθυντή του 2ου Γενικού Λυκείου Λαμίας ταχυδρομικώς ή αυτοπροσώπως το αργότερο μέχρι και την Πέμπτη 09 – 11 – 2017 και ώρα 12: 15 ( ώρες λειτουργίας του Σχολείου: 08:15-14:00 ). ( Μετά την αναφερόμενη ώρα δεν θα γίνονται δεκτές προσφορές)
Η διεύθυνση του 2ου Γενικού Λυκείου Λαμίας είναι :
( Ταχ. Δ/νση : Παπαβασιλείου 2, 351 33 ΛΑΜΙΑ )
Πληροφορίες: κ. Αγγελούσης Δημήτριος Τηλ.: 22310 47063 , Fax : 22310 34575
e-mail:mail@2lyk-lamias.fth.sch.gr )
Με κάθε προσφορά- σε κλειστό και σφραγισμένο φάκελο – θα επισυνάπτεται απαραιτήτως και Υπεύθυνη Δήλωση του υπευθύνου του ταξιδιωτικού γραφείου, στην οποία θα δηλώνεται ότι το ταξιδιωτικό γραφείο διαθέτει ειδικό σήμα λειτουργίας, το οποίο βρίσκεται σε ισχύ, καθώς και φωτοαντίγραφο του συμβολαίου « ασφάλειας αστικής και επαγγελματικής ευθύνης » που είναι σε ισχύ.
Απαιτείται ασφάλιση αστικής επαγγελματικής ευθύνης & διοργανωτή σύμφωνα με την κείμενη νομοθεσία.
Πρόσθετη ασφαλιστική κάλυψη καθ’ όλη τη διάρκεια της εκδρομής (καλύπτει τα έξοδα σε περίπτωση ατυχήματος ή ασθένειας και ιατροφαρμακευτικής περίθαλψης).
Στις προσφορές θα περιγράφονται αναλυτικά οι παρεχόμενες υπηρεσίες και θα είναι σύμφωνες με την Δ4/33120/28-2-2017 (ΦΕΚ 681/6-3-2017 – Υ.Α. 129287/Γ2/10-11-2011 (ΦΕΚ 2769/τ.Β΄/02-12-2011) και τη σχετική νομοθεσία .
Η αξιολόγηση και επιλογή της πλέον συμφέρουσας προσφοράς θα γίνει από πενταμελή επιτροπή αποτελούμενη από τον Διευθυντή του σχολείου, τον Αρχηγό της εκδρομής, έναν από τους συνοδούς καθηγητές, εκπρόσωπο του συλλόγου γονέων – κηδεμόνων και εκπρόσωπο του δεκαπενταμελούς συμβουλίου των μαθητών.

ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ Γ. ΑΓΓΕΛΟΥΣΗΣ
ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ ΠΕ 19