ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΕΚΔΗΛΩΣΗΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΟΣ ΓΙΑ ΤΕΤΡΑΗΜΕΡΗ (4) ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΕΚΔΡΟΜΗ ΤΟΥ ΕΠΑΛ ΜΑΚΡΑΚΩΜΗΣ ΣΤΟ ΒΟΛΟ-ΠΗΛΙΟ

1ο ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΟ ΛΥΚΕΙΟ ΜΑΚΡΑΚΩΜΗΣ (1ο ΕΠΑΛ ΜΑΚΡΑΚΩΜΗΣ)

Tαχ. Δ/νση: Εργ. Κατοικίες Μακρακώμης
Τ.Κ. – Πόλη: 35011 – Μακρακώμη
E-mail: mail@1epal-makrak.fth.sch.gr
Πληροφορίες: Καλιώρας Χρήστος
Τηλέφωνο: 2236022343, fax: 2236023875
Ο  Διευθυντής του 1ου ΕΠΑΛ Μακρακώμης, προκηρύσσει εκδήλωση ενδιαφέροντος από Ταξιδιωτικά Γραφεία, για τη διοργάνωση τετραήμερης (4ης) εκδρομής των μαθητών της Γ΄ τάξης.

Η εκδρομή θα πραγματοποιηθεί από 17/4/2018, ημέρα Τρίτη, μέχρι και 20/4/2018,ημέρα Παρασκευή στο Βόλο-Πήλιο.

Ο αριθμός των μαθητών θα είναι 22 και οι συνοδοί καθηγητές 2 (δυο).
Οι προσφορές των ταξιδιωτικών γραφείων θα πρέπει να εξασφαλίζουν και να αναφέρουν:
• Κατηγορία ξενοδοχείου τουλάχιστον δυο (2) αστέρων, καθώς και το τι θα προσφέρει.
• Είδος δωματίων δίκλινα τέσσερα (4), τρίκλινα δύο (2), τετράκλινα δύο (2) και δύο (2) μονόκλινα για τους συνοδούς.
• Ασφαλιστική (προαιρετική) «ταξιδιωτική κάλυψη» για κάθε εκδρομέα (ή πρόσθετη ασφάλιση) που θα αναφέρεται και κατά άτομο
• Ασφάλεια Αστικής Επαγγελματικής Ευθύνης.
• Φ.Π.Α.
• Συνολικό κόστος της εκδρομής και κόστος ανά μαθητή.
Τέλος, στον κλειστό φάκελο της προσφοράς, θα πρέπει να υπάρχει και υπεύθυνη δήλωση, όπου θα δηλώνεται ότι το ταξιδιωτικό γραφείο διαθέτει το ειδικό σήμα λειτουργίας, το οποίο πρέπει να βρίσκεται σε ισχύ.

Οι προσφορές πρέπει να κατατεθούν ταχυδρομικώς ή αυτοπροσώπως μέχρι την Παρασκευή  23–3–2018, και ώρα 12:00,με επισυναπτόμενα τα απαραίτητα δικαιολογητικά σε πρωτότυπη μορφή και όχι με τηλεομοιοτυπία ή μέσω ηλεκτρονικού ταχυδρομείου (σύμφωνα με το αριθ. πρωτ. 190919/Δ2/25-11-2014 έγγραφο του ΥΠΑΙΘ), οπότε θα γίνει και το άνοιγμα των προσφορών, στο Γραφείο του Διευθυντή του 1ου Επαγγελματικού Λυκείου Μακρακώμης (Εργ. Κατοικίες Μακρακώμης).
Το πρόγραμμα εκδρομής έχει ως εξής:

Σ Χ Ο Λ Ι Κ Η   Ε Κ Δ Ρ Ο Μ Η    Γ΄  Ε ΠΑ. Λ   Μ Α Κ Ρ Α Κ Ω Μ Η Σ

Β Ο Λ Ο Σ – Π Η Λ Ι Ο     17 – 20  ΑΠΡΙΛΙΟΥ  2018

Ημέρα  1η (17/4/2018):Συγκέντρωση στο χώρο του σχολείου και αναχώρηση στις 8.00  π.μ. με ενδιάμεση στάση για καφέ. Άφιξη στο Βόλο και επίσκεψη στο Αρχαιολογικό Μουσείο.  Αναχώρηση για  ΠΟΡΤΑΡΙΑ, γνωστό τουριστικό θέρετρο του Πηλίου. Ελεύθερος χρόνος για μεσημεριανό  γεύμα. Στη συνέχεια, μετακίνηση στο ΒΟΛΟ, άφιξη στο ξενοδοχείο και τακτοποίηση. Το βράδυ ομαδική περιήγηση στο Βόλο. Διανυκτέρευση στο Βόλο.

Ημέρα  2η (18/4/2018):Πρωϊνό στο ξενοδοχείο, αναχώρηση  στις 10.00 π.μ. για  τη γραφική ΖΑΓΟΡΑ. Επίσκεψη στη Δημόσια Βιβλιοθήκη Ζαγοράς. Το κτήριο είναι γνωστό ως σχολείο του Ρήγα. Κατά την επιστροφή μας στάση στα ΧΑΝΙΑ(για γεύμα καφέ).Επιστροφή στο ξενοδοχείο. Το απόγευμα περιήγηση στην παραλία του Βόλου και στο εμπορικό κέντρο της πόλης. Διανυκτέρευση στο Βόλο.

Ημέρα 3η (19/4/2018): Πρωϊνό στο ξενοδοχείο, αναχώρηση  στις 9.30 π.μ.  για ΜΗΛΙΕΣ. Επίσκεψη στο Ναό των Ταξιαρχών, όπου ο Άνθιμος Γαζής ύψωσε τη σημαία της Επανάστασης. Επίσκεψη στο Λαογραφικό Μουσείο Μηλέων. Συνεχίζουμε για ΒΥΖΙΤΣΑ, διατηρητέο οικισμό με τα εντυπωσιακά αρχοντόσπιτα του 18-19 αι., γεύμα Κατά την  επιστροφή  στάση για καφέ στα ΚΑΛΑ ΝΕΡΑ. Διανυκτέρευση στο Βόλο.

Ημέρα 4η (20/4/2018): Πρωϊνό στο ξενοδοχείο, επίσκεψη στο μουσείο Φυσικής Ιστορίας Βόλου. Γεύμα και κατά την επιστροφή στάση στο ΔΙΜΗΝΙ (αρχαιολ. χώρος αρχαίας ΙΩΛΚΟΥ) . Άφιξη στη Μακρακώμη γύρω στις  18.00 -19.00

Καλιώρας  Χρήστος